HAZAI VASÁRNAP – 1.

időtlenség, tartósság és természetesség a háztartásokban

A házfelújításunk tervezgetése és a kivitelezés során sokat keresgéltem az interneten a megfelelő alapanyagok után kutatva. Akkor találtam rá egészen véletlenül egy magyar kisvállalkozás weboldalára. Már a neve is tetszett: Pauza. Amikor megláttam az első fotókat a boltocskáról és a termékekről – először nem is akartam elhinni, hogy Magyarországon is létezik ilyen üzlet. Pedig igen! Mivel a kivitelezéssel kapcsolatos teendők szinte minden időmet lekötötték, nem igazán volt alkalmam üzleteket látogatni a magam szórakoztatására. De a webshopba többször benéztem, és tudtam, hogy amint megtehetem, biztosan szervezek magamnak egy nézelődős, vásárlós programot. Át szerettem volna élni újra azt az érzést, amit akkor éreztem, amikor Japánban éltünk. Ott jártam hasonló üzletekben, ahol természetes alapanyagokból, tradicionális eljárásokkal készített  háztartási cikkeket, takarítóeszközöket, lakáskiegészítőket és kisebb-nagyobb lakberendezési cikkeket árusítottak. (Be kell valljam, néha csak azért mentem be egy-egy ilyen kedvenc helyre, hogy nézelődjek, és ismerkedjek azokkal a tárgyakkal, melyeket a japánok a tradicionális tea-ceremóniákon vagy pl. az ételkészítéskor használtak.

 

Amikor körvonalazódott a stílustanoda ötlete, szerettem volna egy olyan sorozatot is elindítani, amely lakberendezői szemmel nézve magyar vállalkozásokra hívja fel a figyelmet. Olyan cégekre koncentrálva, amelyek környezetbarát, újrahasznosított és természetes alapanyagól készült termékeket gyártanak vagy forgalmaznak. És ebben a sorozatban ez a picinyke üzlet mindenképpen helyet kellett, hogy kapjon. Több okból is.

Mivel a felújítás során az otthonunkban rengeteg újrahasznosított, emellett természetes alapanyagból készült felületet alakítottunk ki, így ezek takarítását sem szerettem volna mindenféle kemikáliákra bízni. Ahogyan egyre több rész elkészül az otthonunkból, úgy igyekszünk alakítani a mindennapjainkat is egyre környezet-barátabbá. A szelektív szemétgyűjtés, a komposztálás, a tudatosabb vásárlás mellett a takarítást és a háztartásunk rendben tartását is igyekszem megreformálni. Úgy gondolom, anyaghasználat és stílus szempontjából sem lehetne tökéletesebb háztartási eszközöket találni az otthonukhoz mint amelyeket válogattam.

Budafok-Tétényből viszonylag ritkán megyek be a belvárosba, és miután leparkoltam a bogárkámmal a Károly körúton, átsétáltam a szinte kihalt Röser-udvaron, egyenesen a Vitkovics Mihály utcába. Már az utcakép is magával ragadott: egy házfalra magasan felfutott borostyánt és a környéket látva, maximálisan megértettem miért itt nyitották meg üzletüket a tulajdonosok. Az ajtón belépve pedig teljesen le voltam nyűgözve – egy picit visszarepültem az időben azokba a japán üzletekbe,  ahová nagyon szerettem járni. A tulajdonosoknak mi sem természetesebb, mint csupa-csupa olyan portékát kínálni, amely a funkción kívül az esztétikai igényeknek is megfelel. Alaposan szétnéztem, miközben hallgattam Évát – aki lelkesen mesélt az üzletről, az általuk árult és általuk is használt termékekről, és fotóztam. Összeválogattam egy kezdő készletet otthonra magunknak a környezetbarát és nem utolsó sorban stílusos takarításhoz, és bevallom, nagyon szívesen maradtam volna még. Ez alkalommal a mindennapi, és a hamarosan aktuális tavaszi nagytakarításhoz szereztem be néhány kelléket és takarítószert. Megtudtam, hogy mi mindenre lehet használni a fekete szappant. Éva még az üzletben feliratozta nekem dymo címkékkel a spricnis flakonjaimat, és alaposan ellátott hasznos tanácsokkal.

Mivel nekik bevált, én is nyugodt szívvel használom ezeket a teljesen környezetbarát tisztítóanyagokat az otthonunkban. Ugyan a mi gyermekünk már réges-régen kinőtt a négykézláb kúszó-mászó korszakból, de azért fontosnak tartjuk, hogy a cicánk talpára ne ragadjon rá semmiféle vegyi anyag, amit utána az alapos cicamosdás közben lenyalhat onnan.

Évi hasznos tanácsait itt olvashatod a náluk beszerezhető fekete szappanról amely egyébként egy sűrű tisztítószer koncentrátum, valamint egyéb tisztítószerek házilag is készíthetőek környezetbarát és olcsó alapanyagokból.

A Pauzában tett látogatásom óta a fürdőnkben nem használok mást a zuhanyzóüveg és az épített zuhany csempézett felületeinek tisztítására, csak pár naponta ecetes vizet. Az épített zuhanyzómk fekete burkolatán sokkal hamarabb meglátszik minden vízkő folt vagy szennyeződés, amit bizony nem szeretek látni. És fontos az is, hogy mi sem vegyszeres takarítás után lépünk oda be tisztálkodni. A waxolt hajópadlóinkat és az impregnált téglaburkolatot fekete szappanos vízzel törlöm fel, és ezzel takarítom a szép fajanszainkat is.

Sosem rajongtam a mosogatásért, anno tini koromban a nővéremmel mindig megosztoztunk ezen a feladaton: általában ő mosogatott, én meg a majd lecsöpög-öt választottam. Azonban a porcelán mosogatónkban valamiért az első naptól kezdve szeretek mosogatni, olyannyira, hogy hetekig be sem kapcsoltuk a mosogatógépet – mondjuk ez azért az antik fanyelű evőeszközök és a fehér porcelán tányérok miatt is volt így. Amióta azonban az olíva olajos szappantömböt és a kis kerek kefét használom e célra, valahogy kikapcsol a kézi mosogatás is, az edények és a porcelán mosogató is nagyon szépen tisztán tartható velük. Mellesleg az sem utolsó szempont, hogy ezek a dolgok klasszisokkal pofásabban mutatnak a munkapultunkon is, főleg ebben a krémfehér színű antik porcelán tálkában. De azóta megtaláltam az egyik szögletes fekete tányérkát, amit még Japánban vettem, így azt használjuk erre a célra.

Engem teljesen felvillanyoz a tudat, hogy csupa-csupa környezetbarát és természetes alapanyagból készült háztartási dolgot szereztem be. Végre valami olyasmit helyezhetünk a konyhapultra, a konyhaszekrénybe, a fürdőkád szélére, a fürdőszobai kosárba, vagy a mosókonyhába … stb, amely stílusos, és jó minőségű. Sőt, kifejezetten szépek ezek a takarítóeszközök.

Emellett az sem elhanyagolható tény, hogy vásárlás és tárolás szempontjából is jól járunk, hiszen nincs szükség külön, mindenféle felületre való többfajta tisztítószerre. Ezáltal elkerülhetjük a környezetszennyező flakonrumlit pl. a mosogató alatti szekrényben. Igen ott, a szemeteskuka mellett ahol a legtöbben tartják az ilyesmiket. Az így felszabadult helyre pedig elférhet még egy tároló, mondjuk a szelektív hulladékgyűjtés érdekében! Ugye-ugye? Nem is olyan nehéz ez. Időt és pénzt is spórolsz, kevesebb tárolóhelyre is lesz szükséged, cserébe pedig egyedien stílusos és dekoratív háztartásod lesz. Bevallom legszívesebben majdnem mindenből vásárolnék tőlük itthonra és arra is kíváncsi vagyok milyen új termékekkel lepik még meg a vásárlóikat. A kínálatukban a most kiemelteken kívül megtalálhatóak pl. a méhviasz gyertyákon át a csodaszép gyapjú takarók és lenvászon konyhai kiegészítők, valamint az egyedi rajzolatú teakfa kanalak is.

Gyapjú takaró vintage kockás   

Miért cipelnél haza a külföldi multiktól több tucat ronda műanyag flakonos, környezetszennyező tisztítószert, ráadásul méregdrágán, amikor egyszerűbben is megoldhatod a takarítószerek beszerzését. A Pauza-tól interneten is rendelhetsz, Éva és Zoli maximálisan segít mindenben nektek. Így vásárlásoddal egy hazai kisvállalkozást támogatsz, és a segítségeddel nem tűnnek el ezeket a tartós, csodaszép és minőségi termékeket gyártó manufaktúrák és egyúttal véded is a környezetedet.

Ha bármivel kapcsolatban kérdésed lenne, írj nekem!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .